TRIMETAZYDYNA

StartTRIMETAZYDYNA

Projekt finansowany ze środków budżetu państwa od Agencji Badań Medycznych,
wyłoniony w Konkursie na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze chorób cywilizacyjnych, nr naboru: ABM/2021/3

Wpływ trimetazydyny na funkcję śródbłonka i biomarkery korelujące z rokowaniem w niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową

numer Projektu: 2021/ABM/03/00038


Dofinansowanie: 9 999 874,40 PLN
Całkowita wartość: 9 999 874,40 PLN

P.Sudara_-_Kalinowski_Leszek.jpg
Główny Badacz, Koordynator Krajowy

prof. dr hab. Leszek Kalinowski

Zakład Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej
Gdański Uniwersytet Medyczny


Przeprowadzone badania kliniczne i metaanalizy wykazały korzystne efekty zdrowotne trimetazydyny u pacjentów z HFrEF tj.: redukcja śmiertelności, zmniejszenie ilości hospitalizacji, poprawę wydolności fizycznej, poprawę jakości życia, poprawę funkcji serca i korzystny wpływ na stężenie biomarkerów niewydolności serca (NT-proBNP).
Najważniejszą kwestią jest jednak to, że te korzystne efekty trimetazydyny nie zostały osiągnięte poprzez wpływ na klasyczne dla HFrEF elementy patofizjologii tj.: układ renina-angiotensyna-aldosteron, układ współczulny czy natriuretyczny. Najprawdopodobniej efekty te zostały uzyskane poprzez plejotropowe działanie trimetazydyny (przeciwzapalne, antyoksydacyjne, metaboliczne i związane ze zwiększeniem ekspresji śródbłonkowej syntazy tlenku azotu).
Niestety ze względu na niewielką liczebność badanych populacji oraz obecność farmakoterapii o lepiej udowodnionym działaniu u pacjentów z HFrEF, trimetazydyna nie znalazła się w standardach leczenia niewydolności serca.
Trimetazydyna wpływa na redukcję objawów niewydolności serca, może poprawiać rokowanie pacjentów z HFpEF, jednocześnie charakteryzuje się dobrym profilem bezpieczeństwa. Mechanizm działania trimetazydyny przemawia za potencjalnie korzystnym wpływem tego leku na przebieg leczenia HFpEF. Ocena stosowania trimetazydyny u pacjentów z HFpEF wykazuje przewagę korzyści nad ryzykiem.

Cel

Podstawowym celem badania jest ocena wpływu trimetazydyny na śmiertelność oraz liczbę hospitalizacji z powodu niewydolności serca u pacjentów z HFpEF. Kolejnymi celami badania jest ocena trimetazydyny na stężenie biomarkerów związanych z czynnością śródbłonka oraz związanych z rokowaniem w HFpEF. Pacjentom przydzielonym do grup, będzie wydawany aktywny lek (trimetazydyna o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawce 35 mg) lub placebo, jako dodatkowa interwencja do optymalnego leczenia niewydolności serca. Lek dawkowany będzie dwa razy na dobę.

Badana populacja

Badaniem objęta zostanie grupa 468 pacjentów w wieku od 60 roku życia do 85 roku życia po rozpoznaniu niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF). Zostaną oni losowo przydzieleni w stosunku 2:1 do grupy z badanym lekiem (312 pacjentów) i placebo (156 pacjentów).



Okres realizacji: 01.03.2022 – 28.02.2028