Dla pacjenta

StartDla pacjenta

Badania kliniczne bliżej Ciebie – wyszukiwarki badań klinicznych

Szanowni Państwo,

Agencja Badań Medycznych we współpracy z partnerami serwisu Pacjent w badaniach klinicznych opracowała broszurę pt. Badania kliniczne bliżej Ciebie – wyszukiwarki badań klinicznych.

Broszura zawiera szczegółowe informacje o dostępnych wyszukiwarkach badań klinicznych oraz instrukcję poruszania się po nich. Dzięki niej, pacjenci będą mogli skutecznie zdobywać informacje na temat dostępnych badań klinicznych, a także uzyskiwać istotne dane dotyczące badania, takie jak kryteria włączenia i wykluczenia czy dane ośrodka.

Chcielibyśmy serdecznie zachęcić Państwa do zapoznania się z materiałem.

Broszurę można znaleźć na naszej stronie internetowej: Broszura badania kliniczne bliżej Ciebie


Mali Pacjenci w Badaniach Klinicznych

Logo_Mali_pacjenci.jpg

Szanowni Państwo,

Fundacja K.I.D.S. Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali wraz ze Stowarzyszeniem na rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce oraz kancelarią NGL Legal zaprasza do udziału w ogólnopolskim badaniu “Mali Pacjenci w Badaniach Klinicznych” dotyczącym praktyki i postrzegania pediatrycznych badań klinicznych w Polsce.

Badanie jest ogólnopolskie i ma na celu zebranie danych dotyczących stanu wiedzy oraz praktyk związanych z pediatrycznymi badaniami klinicznymi w Polsce. Jest to pierwsze tego typu, zakrojone na szeroką skalę badanie w Polsce i obejmuje wszystkie kluczowe grupy: dzieci i młodzież, rodziców, lekarzy, placówki medyczne i sponsorów badań klinicznych.

Badanie prowadzone jest pod patronatem najważniejszych instytucji związanych z prowadzeniem pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. Dzięki zebranym danym Fundacja i jej Partnerzy będą mogli zaplanować i przeprowadzić dalsze działania mające na celu wsparcie rozwoju pediatrycznych badań klinicznych w Polsce. To z kolei przyczyni się do poprawienia opieki nad młodymi pacjentami i zwiększenia dostępu do nowoczesnych form leczenia i profilaktyki.

Wypełnienie ankiety powinno zająć pomiędzy 10-30 min (dłuższy czas dotyczy przede wszystkim młodszych dzieci). Badanie jest prowadzone online i jest w pełni anonimowe.

Wejdź na stronę odpowiadającą Twojej sytuacji i pomóż nam dowiedzieć się więcej!


W razie jakichkolwiek pytań, skontaktuj się z organizatorem: anna.wiktorow-bojska@kids.org.pl


Twoje Dziecko w Badaniach Klinicznych – poradnik dla rodziców

Szanowni Państwo,

Wychodząc naprzeciw potrzebom małych pacjentów i ich opiekunów, Dział Edukacji i Jakości w Badaniach Klinicznych Agencji Badań Medycznych w ramach działań edukacyjnych projektu Pacjent w badaniach klinicznych opracował Poradnik dla rodziców pt. Twoje dziecko w badaniach klinicznych stanowiący źródło wiedzy, praktycznych informacji, ale również będący wsparciem dla rodziców/opiekunów prawnych rozważających udział swojego dziecka w badaniu klinicznym.

W poradniku znajdują się informacje przeprowadzające krok po kroku przez wszystkie nasuwające się pytania i wątpliwości dotyczące badań klinicznych, m.in. aspekty związane z wyszukiwaniem badania klinicznego, prawa i obowiązki uczestnika badania, a także wskazówki ułatwiające rozmowę z dzieckiem o udziale w badaniu.
Poradnik został stworzony w wersji interaktywnej, aby ułatwić wyszukiwanie konkretnych informacji. Przygotowane w ten sposób materiały będą dla Państwa pomocne.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z poradnikiem!

Interaktywny_poradnik_dla_rodzicow.pdf (7,17 MB)

Pacjent pediatryczny w badaniach klinicznych – folder informacyjny

Szanowni Państwo,

W ramach działalności serwisu Pacjent w Badaniach Klinicznych, powstała edukacyjna bajka pt. “Zosia w badaniu klinicznym” dedykowana dzieciom w wieku 7-9 lat. Bajka dla dzieci o badaniach klinicznych, pozwala przybliżyć czytelnikom aspekty związane z prowadzeniem badań klinicznych z perspektywy małego pacjenta. Wykreowanie losów bohatera o realnych przygodach, pomoże oswoić się dzieciom i ich rodzicom z tematem udziału w badaniach klinicznych. Bajka przeprowadza czytelnika przez fabułę objaśniającą terminologię związaną z badaniami klinicznymi, a także przybliża procesy związane z udziałem w badaniu.

Dodatkowo dla młodszych dzieci bajka występuje w wersji monochromatycznej do kolorowania.

Serdecznie zachęcamy do lektury!

Bajka dla dzieci pt. „Zosia w badaniu klinicznym” (25,6 MB)
Bajka dla dzieci w wersji monochromatycznej pt. „Zosia w badaniu klinicznym” (13,1 MB)

Pacjent w badaniach klinicznych – folder informacyjny

Szanowni Państwo,

Agencja Badań Medycznych ramach działalności serwisu Pacjent w Badaniach Klinicznych przygotowała folder informacyjny dla pacjentów o badaniach klinicznych. Szereg pytań i wątpliwości społecznych: czym są badania kliniczne, dlaczego są potrzebne oraz czy są bezpieczne, były bodźcem do zebrania najważniejszych danych o badaniach klinicznych z perspektywy pacjenta i przedstawienia ich w postaci przejrzystej broszury.

Z folderu informacyjnego serwisu Pacjent w Badaniach Klinicznych można dowiedzieć się m.in. czym są badania kliniczne i w jakim celu się je wykonuje, jak wygląda ścieżka substancji badanej przed oficjalnym zarejestrowaniem na rynku jako lek, jakie są prawa i obowiązki uczestnika badań klinicznych oraz kto czuwa nad bezpieczeństwem innowacyjnych terapii. Informacje zostały przedstawione w sposób przyjazny i jasny dla pacjenta, zaś sam folder można pobrać w formie elektronicznej i mieć zawsze pod ręką.

Zachęcamy do lektury mając nadzieję, że załączony folder przyczyni się do zwiększenia świadomości pacjentów w zakresie badań klinicznych oraz wspomoże ich w podejmowaniu świadomej decyzji o udziale w badaniach.

Pacjent_w_badaniach_klinicznych_folder_informacyjny.pdf (5,18 MB)

Informacje dotyczące niekomercyjnych badań klinicznych w Polsce

Szanowni Państwo.

Zachęcamy do zapoznania się rzetelnymi informacjami dotyczącymi tematyki badań klinicznych oraz z najważniejszymi informacjami pomagającymi pacjentom oraz ich rodzinom w podjęciu decyzji o udziale w badaniu.

Serwis Pacjent w badaniach klinicznych został stworzony przez Agencję Badań Medycznych we współpracy z partnerami i uczestnikami rynku badań klinicznych.


Контакти Інформаційного центру

зв’язку зі збройним конфліктом в Україні Агентство медичних досліджень (Agencja Badań Medycznych) зібрало найважливіші дані про клінічні дослідження у Польщі, які можуть бути корисними для громадян України, бажаючих розпочати чи продовжити участь у клінічному дослідженні. На веб-сайті Агентство медичних досліджень є інформація, яка допоможе вам знайти дослідницький центр, де ви зможете продовжити свою участь у клінічних дослідженнях .

Координатором інформаційного центру для пацієнтів з України є Представник прав пацієнтів (Rzecznik Praw Pacjenta).

Якщо у вас виникли запитання або ви бажаєте отримати більш детальну інформацію, зв’яжіться з нами:

Офіс Представника прав пацієнта (biuro Rzecznika Praw Pacjenta)
вул. Млинарська 46 (ul. Młynarska 46)
01-171 Варшава (01-171 Warszawa)
kancelaria@rpp.gov.pl
тел.: (22) 532 – 82 – 50
факс: (22) 506 – 50 – 64

Телефонна довідка пацієнта
тел: 800 – 190 – 590
(безкоштовний дзвінок зі стаціонарних та мобільних телефонів)
відчинено: понеділок – п’ятниця, години роботи від 8:00 до 18:00